Dokonalý trávník, který vám budou závidět!

Zahrada se konečně probouzí ze zimního spánku a je tak na čase se o ni pořádně postarat. Sáhnete-li po té správné zahradní technice, bude to hračka. S prořezáním stromů pomohou pily, živý plot vytvarujete pomocí zahradních nůžek. Chloubou každého zahrádkáře ale bývá především dokonale upravený trávník. Abyste však takového záviděníhodného pažitu dosáhli, budete muset vynaložit určité úsilí.

Nezbytná péče
Ze všeho nejdřív začněte s jeho provzdušněním, odstraňte z něj mech, listy a další organické zbytky. Aby do něj měl přístup vzduch, voda a živiny, nezapomeňte ho také prořezat a pohnojit – pravidelné hnojení podporuje růst husté, zdravé a krásně zelené trávy. Důležité je samozřejmě samotné sekání, jen co trávník dosáhne výšky okolo 8 cm, pusťte se do toho. Na pomoc si vezměte kvalitní sekačku.Vybírat můžete z širokého množství strojů, od jednoduchých ručních až po sofistikované ridery a traktory. Většina z nás se však vzhledem k rozměrům pozemku obvykle rozhoduje mezi benzinovými a elektrickými sekačkami. Doslova boom ovšem zažívají i sekačky robotické, které na rovné ploše vykouzlí dokonalý anglický trávník zcela bez vašeho přičinění. Mějte však na paměti, že se členitým terénem ani s velkými kopci si neporadí.

Jak na rozlehlejší pozemky
Obhospodařujete-li trávník větších rozměrů, zauvažujte nad koupí zahradního traktoru. Podstatně vám totiž ušetří nejen váš čas, ale především práci – zjednodušeně a s trochou nadsázky lze říci, že jen sedíte, točíte volantem a kocháte se pohledem na výsledek. Přestože je počáteční investice poněkud vyšší, bohatě se vám vrátí, využijete ho totiž nejen při sekání. Uplatnění nalezne v průběhu celého roku, a to včetně zimy. Jedná se totiž o skutečně multifunkčního pomocníka, kterého díky mnoha doplňkům, jako jsou vozíky, zametače či sněhové radlice, proměníte přesně v to, co zrovna potřebujete.

Doladění detailů
K perfektně upravené zahradě však budete potřebovat víc. Aby byl zelený koberec skutečně bez chybičky a vypadal jako by si ho vzal na starost samotný anglický zahradník, nesmí vám chybět vyžínač. S tím doladíte drobné detaily, lehce si poradí i s místy kolem obrubníků, dlažby, terasy, okrasných skalek, kmenů stromů i těsně u plotu, kam se s běžnou sekačkou, natož pak traktorem, vůbec nedostanete. Žádná vyčuhující tráva tak výsledný dojem kazit rozhodně nebude!