Průvodce výběrem dílenského vozíku.

Dílenský vozík je praktickým pomocníkem a parťákem, který vás ve chvíli, kdy hledáte ten
správný šroubovák a jiné nářadí, nenechá ve štychu. Zvládne s vámi doslova všechno – náročné opravy auta, montáže i špičkové řemeslné práce. Jak dílenský vozík vybrat, abyste s ním byli spokojeni?

Dílenský vozík s nářadím - robustní praktický pomocník do dílny

Dílenský vozík s nářadím – robustní praktický pomocník do dílny.

Dílenský vozík by měl být v první řadě bezpečný, přehledný a stabilní. Měl by mít dostatek místa a dostatečný počet zásuvek na všechno nářadí, které do něho musíte složit. Současně musí být kompaktní, protože vaše dílna je už tak přeplněná a vy ho po práci potřebujete odsunout na stranu, aby nepřekážel. Výběr dílenského vozíku proto nepodceňujte. Rozmyslet byste si měli především tyto parametry.

Dílenský vozík a jeho výbava
Vybírat můžete ze dvou základních typů vozíků. Dílenské vozíky s vybavením jsou určené
třeba pro autoopravny, klempíře nebo jiné řemeslníky a mají vyvážený obsah nástrojů,
které budete při práci potřebovat. Snadno si moduly můžete přeskládat nebo doplnit dalším nářadím. Dílenské vozíky bez vybavení oceníte zase ve chvíli, kdy už své nářadí máte, nebo si potřebujete udělat vlastní mix. Při výběru je také dobré přihlížet k tomu, zda lze k vozíku dokoupit i další příslušenství, například drátěný koš, koš na odpadky, boční poličky apod.

Typ a konstrukce vozíku
Dílenské vozíky jsou určené především pro opravny vozů, autodílny, pneuservisy, řemeslná nebo montážní pracoviště, údržbu nebo činnosti v průmyslových závodech. Typ a konstrukci vozíku vybírejte s ohledem na svoji potřebu. Promyslete si, zda potřebujete dílenské vozíky se zásuvkami, nebo vám budou vyhovovat jen transportní víceúčelový vozík s policemi, do kterých zasunete bedny s nářadím.

Přemýšlejte také o detailech, třeba protiskluzová vrchní odkládací plocha je skvělou vychytávkou. Zajímavým řešením jsou zásuvky na kuličkových ložiscích, které jsou lehce pohyblivé. Když své nářadí budete chtít ve vozíku zamknout, v takovou chvíli oceníte centrální zamykání. Při transportu vozíku po dílně zase přijde vhod zabezpečení zásuvek zámkem proti samovolnému otevření.

Odolnost a stabilita
Vyberte si takové dílenské vozíky, které vás nezklamou ani po letech. Dejte přednost pořádné konstrukci z ocelového plechu, nejlépe dvouplášťové konstrukce, která vydrží i náročné podmínky vaší dílny. Sledujte nosnost vozíku nebo možnost vyjmout a vysunout celou zásuvku. Vozíky do dílny by měly být stabilní a umožňovat bezpečné ovládání. Otočná kola s kuličkovými ložisky pro snadnou pohyblivost i na nerovné podlaze, či zámkové dlažbě a s brzdou, která vozík zabezpečí ve chvíli, kdy je na svém místě, a vy pracujete, by měla být samozřejmostí.