Jak vybrat šroubovací bit a na co si při výběru dát pozor

Vyznat se v široké nabídce šroubovacích bitů a bitových nástavců je někdy nadlidský výkon. Na trhu je nepřeberné množství tvarů, velikostí a povrchových úprav bitů. Který teda potom vybrat. Malý průvodce výběrem šroubovacího bitu Vám v tom pomůže.

Do jakého materiálu budete šroubovat?

1. Měkké materiály (např. dřevo, plech, sádrokarton) – modrá křivka

  • S tzv. měkkým šroubováním se setkáte při šroubování do měkkých materiálů (např. dřevo, plech, sádrokarton).
  • Vzniká pozvolně narůstající kroutící moment bez výskytu momentových špiček.
  • Pro toto použití Vám doporučujeme bity bez tlumící zóny.

2. Tvrdé materiály (např. kov) – červená křivka

  • Tvrdé šroubování se vyskytuje u šroubových spojů v tvrdých materiálech (např. kov) s předříznutým závitem nebo se závitořeznými šrouby.
  • Kroutící moment se náhle zvýší ke konci šroubování.
  • Pro eliminaci takto vzniklé momentové špičky Vám doporučujeme bity s tlumící zónou.

Na povrchové upravě bitu také záleží

Titannitridová povrchová vrstva (zlatožlutý povrch)

Takto povrstvený bit má povrchovou tvrdost cca 2800 HV a doporučujeme ho pro sériové šroubování. Vyšší cena je vyvážena delší životností bitu.

Povrstvení diamantovými částečkami

Diamantové částečky nanesené na povrchu bitu se „zakousnou“ do drážky šroubu a tím se značně eliminuje jeho vysmeknutí. Oceníte zvýšenou odolnost proti opotřebení. Ideální je, jak pro sériové šroubování, tak jako pokud šroubujete na citlivém nebo cenném povrchu.

Nerezová ocel

Při šroubování šroubů z nerezové oceli dělá spousta řemeslníků chybu. Požitím bitů ze standardních materiálů vzniká na povrchu šroubu tzv. důlková koroze. Vyplatí se zainvestovat do bitů z nerezové oceli, předejdete tak případným problémům a ztrátám.

Jaký profil bitu potřebujete?

Plochý

Drážkový profil byl prvním profilem vůbec a neustále se těší velké oblibě. Chybějící vycentrování způsobuje vyklouzávání bitu ze šroubu (nevhodné pro strojní šroubování). K působení síly dochází pouze na dvou protilehlých vnějších hranách. Tento tvar není příliš vhodný k přenášení vysokých točivých momentů.

PH

Dva pravoúhle zkřížené profily s drážkou tu tvoří profil s křížovou drážkou. Ve srovnání s klasickým drážkovým tvarem má zkřížená verze lepší šroubovací vlastnosti. Více záběrových ploch podstatně usnadňuje zašroubování šroubu. Úzké působiště síly skrývá nebezpečí, že vysoké, maloplošné zatížení nástroje a šroubu může vést k poškození profilu.
Pozor: Profil Phillips je velmi často zaměňován za profil Pozidriv, což při nesprávném použití může vést k poškození a rychlému opotřebení šroubováku i šroubu.

PZ

Profil Pozidriv je dalším stupněm vývoje křížového profilu s drážkou. Tvar tvoří dva kříže přesazené o 45°. Přídavný kříž je ovšem konstruován užší než druhý a také má menší hloubku. Slouží k dodatečné stabilitě a jako záběrová plocha. Pozor: Profil Pozidriv se velmi často zaměňuje za profil Phillips, což může při nesprávném použití vést k poškození a rychlému opotřebení šroubováku a šroubu.

Torx

Torx je hvězdicovitý profil hřídele s šesti zaoblenými výstupky. Pomocí Torxu se dá ve srovnání s klasickými modely šroubů přenášet vyšší točivý moment, aniž by došlo k poškození šroubu či bitu. Takto dosažené prodloužení životnosti šroubováku a šroubu je výsledkem malých radiálních sil. Ty jsou dány pouze nepřítomností hran, paralelním tvarem profilu a úhlem záběru síly jen 15°. Torx nepotřebuje přítlak jako například křížový profil s drážkou. Sklouzávání nářadí, jak tomu může být u drážkového profilu, také není s Torx možné. Při stejném vynaložení síly se mohou přenášet podstatně vyšší točivé momenty.

Torx s otvorem

Zabraňuje obsluze neoprávněnými osobami. Bezpečnostní profil Torx s otvorem se svými vlastnostmi neliší od klasického Torxu. Rozdíl můžeme zaznamenat díky čelnímu otvoru v nářadí – s čepem v hlavě šroubu jako protějšek.

Čtyřhran

V Evropě se dnes používá velmi málo, v USA je naopak velmi rozšířen. Používá se ještě jako otvírač elektrických skříňových rozváděčů nebo v autodílnách k práci na historických vozidlech. Čtyři plochy svírají navzájem pravý úhel. Protilehlé strany jsou paralelní. Pro přenos vysokých točivých momentů jsou tu vzhledem k úzkému záběru síly nepříznivé podmínky. Současně je účinné rameno páky velmi malé.

Imbus

Imbus patří k nejznámějším a nejrozšířenějším profilům. Pro matice dosud není žádná alternativa k vnějšímu šestihranu. Tvarem je šestiúhelník se šesti bočními plochami, jejichž vzájemný sklon je 120°. Pro přenos síly je tato relativně nepříznivá konstelace, protože vrubový účinek je velmi vysoký. Výsledkem tohoto přenosu sil může být deformace šroubu.

Imbus s otvorem

Zabraňuje neoprávněnému rozebírání šroubových spojení. Na rozdíl od běžného vnitřního šestihranu má tento profil vyvrtaný otvor, který může pojmout protikus v hlavě šroubu. Jen tak se dá šroubovák zavést do profilu šroubu. Další vlastnosti šroubu jsou stejné jako u klasického Imbusu.

Tisícihran XZN

Ozubený profil je bezpečnostní profil se dvěma malými zoubky. Jednotlivé zuby jsou ve srovnání s Torx velmi jemné. Rozdělení sil je však díky dvanácti zubům velmi příznivé. Podobně jako u profilu TORX je zde široký záběr síly. Tím je možný přenos vysokých točivých momentů. Ozubený profil se často používá v automobilovém průmyslu, kde se vysokými točivými momenty musí vytvořit vysoké upínací síly a zároveň je třeba zabránit tomu, aby neoprávněné osoby nemohly toto šroubové spojení uvolnit. Ozubený profil má na základě velmi jemných obrysů a s tím spojeného úzkého tvarového styku s hlavou šroubu problém: nečistota v profilu šroubu nechá pracovat zuby. Tak zabraňují usazeniny v hlavě šroubu dokonalému zastrčení bitu. Tím může bit působit jako fréza a zničit tak šroub i nástroj.

Torq-set

Profil Torq-Set se skládá ze čtyř stran, které jsou asymetricky posazeny ke středu. Torq-Set je bezpečnostní profil. Díky tvaru přesazeného kříže nemá laik možnost uvolnit šroub. Tento profil se používá především v letectví.

Tri-wing

Okřídlený bezpečnostní profil se třemi stranami. Vzhledem k „exotickému tvaru“ nemá laik možnost otevřít takový šroub. Tento profil se používá především v technice domácností a v letectví.

Spanner

Bezpečnostní profil se dvěma čtyřhrannými „nosy“. Výhoda tohoto profilu spočívá v povrchu hlavy šroubu. Ten je přerušen jen dvěma malými čtyřúhelníky a jinak je masivní. Takto koncipovaný profil tak zabraňuje příliš pevnému utažení šroubu. Přenos sil je spojen s vysokým vrubovým účinkem. K přenosu vysokého točivého momentu není profil upínače vhodný.