Představujeme forstnerův vrták (sukovník)

Pokud potřebujete vyvrtat díru do dřeva, většina z vás sáhne po klasickém vrtáku do kovu. Ti zkušenější použijí vrták do dřeva se středící špičkou spirálový, případně plochý. Ale jaký vrták použít, pokud požadujete vyvrtat perfektní díru – přesně dimenzovanou, přesně umístěnou a s čistě vyřezaným okrajem.

Nejlepší volbou pro vrtání vysoce kvalitních děr je forstnerův vrták (sukovník). Od té doby, co byl patentován Benjaminem Forstnerem v roce 1874, pomáhá tento vrták tesařům a truhlářům řezat čisté přesné díry. Původní forstnerův vrták neměl středící hrot a byl výhradně veden hranou. Zanechával díru s čistou stěnou a plochou dírou, ale bylo obtížné nastavit polohu vrtáku. V současné době mají forstnerovy vrtáky (sukovníky) středící hrot a částečnou hranu. Středící hrot nastaví přesně polohu vrtáku na obrobku, ale zanechává malý důlek ve středu otvoru. Žádný jiný typ vrtáku se nemůže vyrovnat kvalitou řezu kolem hrany a stěn díry.

Typy hran se liší, jaké vybrat?

Vrtáky s delší hranou poskytují lepší vedení, ale mají tendenci se přehřívat. Aby byl odstraněn tento nežádoucí efekt, mnoho výrobců vyrábí vrtáky se zubatými hranami. Další typem jsou vrtáky s ostny z tvrdokovu. I když jsou ostny výborné na samostatných, horizontálních řezech, nemohou řezat překrývající se nebo šikmé díry se stejnou jemností jako vrtáky s širokými hranami.

Vrtáky zanesené pilinami neřežou dobře

Při práci s menšími průměry forstnerových vrtáků doporučujeme zvednout vrták z řezu během hlubokého vrtání a následně jej zbavit pilin. Opomenutím tohoto doporučení dojde k nahuštění pilin za vrtákem a zablokují vrták v díře, takže jej půjde obtížně vytáhnout. Prostě a jednoduše, ucpaný vrták nebude řezat dobře a může zvýšit tření a hoření.

Tvrdokov versus ocel

Většina forstnerových vrtáků jsou vyrobena z oceli. Ocelové vrtáky jsou obvykle na začátku ostřejší než tvrdokovové, ale mají kratší životnost hrany. Vrtáky s tvrdokovem mají lepší řezné vlastnosti v houževnatějších materiálech jako např. lamino desky, dřevotřísky, umakarty.

Závěrem

Při vrtání forstnerovým vrtákem doporučujeme používat stojanové vrtačky nebo ruční vrtačku upnutou ve stojanu. Pak je otvor přesný a hladký. Neméně důležité je udržovat vrták ostrý.